Skip to content

Valimisvalvur Christelle: Eesti ja vene noorte peamised mured praegustest probleemidest 

Eesti ja vene noortel on palju ühiseid, kuid sealsamas ka palju erinevaid probleeme. Suurim probleem vene noortel tänapäevu Eestis on keelelised raskused koolis ning töökohtade hoidmisel ja leidmisel. Eesti valitsus otsustas, et venekeelsed koolid tuleb muuta eesti keelseks ka ilma kümblusprogrammita. Õpilased nendes koolides õppisid eesti keelt B-keelena ja korraga pidid ja peavad nad kõike teadma, nende silmes võõrkeeles. 

Eesti noortel üks valusamaid probleeme on väiksemate koolide sulgemised üle Eesti. Väiksemad koolid, mis pandakse kinni, asuvad külades, alevikes ja muudes mitte suurlinnade lähedustes. Suuremal kogusel nendest noortest, kes õppisid või õpivad nendes asukohtades peavad leidma alternatiivi ehk leidma viisi saada linnakoolidesse.

Esimene probleem nooremas koolieas on transport, kõikidel noortel ega peredel  ei ole autot millega sõita mitmeid kilomeetreid hommikul ja õhtul, et koolis käia ja ühistransport väikestesse asupaikadesse on väga vilets. Teine probleem on konkurentsi suurenemine. On tõestatud, et külakoolide teadmised on natuke nõrgemad kui linnakoolide omad. Kui külanoored tulevad konkureerima linnakooli, siis on keskmiselt nad ikkagi pingereas rohkem tagapool. Kolmas probleem on linnakoolides ei ole nii palju ruumi. Ei ole reaalne, et peotäie koole näiteks Tartus võtaks kõik lõuna-Eesti noored enda juurde õppima. Väiksemas koolis on õpetajal rohkem aega õpilase individuaalsele arenemisele tähelepanu pöörata.

Samas on ka ühiseid probleeme nagu näiteks keskkonnaprobleemid, töö puudulikkus ja maksude tõusmised. Keskkonna muutusi näeb igaüks ilmastikus, prügikoguste suurenemises, looduskatastroofides või uudistes. Töö puudulikkus tuleneb sellest, et enamik töökohti tahavad, et noorel oleks töökogemus mitu aastat, teaks mitut keelt, on olemas kõrgharidus või ei taheta maksta üle miinimumpalga. Maksutõusmiste probleem tulenebki sellest, et tänapäeva palgaga,mida noortele makstakse, ei ole võimalik normaalselt elada.

Eesti noored valdavad väga hästi inglise keelt ja ka natukene vene keelt. Vene noored vastupidiselt on kodus eesti ja vene keeles, inglise keel jääb tahaplaanile. Samas on väga palju töökohti, kus tulenevalt töö iseloomust on vajalik väga hea eesti-, vene-, ja inglise keele oskus. 

Seega tänapäeva Eestis on noortel inimestel ikkagi suured probleemid oma tuleviku kujundamisel, olenemate millisest rahvusest nad pärit on.

Christelle Mariely Rammul, Tartu Valimisvalvur

FOTO: ANNI ÕNNELEID

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga