Skip to content

Valimisvalvur Ingrid: Kas hääletame pigem elektroonilselt või paberkandjal?

Valimiste teema on tänapäeval kõigi huulil ja minult küsiti, kas ma läheksin valimisjaoskonda hääletama või eelistaksin digitaalset võimalust. Ja see pani mind äkki mõtlema, kuidas ma eelistaksin hääletada. Ühiskonna digitaliseerimise protsess oli kiiresti hoogustumas ja 2005. aastal võttis Eesti esimesena kasutusele internetihääletamise riiklikel valimistel. See lihtsustas protsessi oluliselt ja suurendas valimisaktiivsust. 

Me oleme harjunud, et internet on kõikjal olemas ja kõike saab seal teha, ning mitte väga ammu sai võimalikuks ka internetis hääletada.

Ühest küljest on interneti teel hääletamisel kahtlemata eeliseid. Näiteks võimaldab see meetod inimestel hääletada kõikjal, kus neil on juurdepääs internetile. Ei ole vaja minna valimisjaoskonda, seista järjekorras, karta vormi rikkumist ja raisata palju aega. See meetod sobib inimestele, kelle liikumisvõime on piiratud, kes elavad kaugetes piirkondades või on välismaal. Hääletamine võib toimuda valimisperioodi jooksul igal inimesele sobival ajal. See asjaolu vähendab kindlasti stressi, sest ei ole vaja muretseda, et hiljaks jäädakse. 

Selle meetodi puhul on lihtsus meelitav. See võib julgustada inimeste osalemist, kes ei ole varem hääletanud, kuna neil on raskusi valimisjaoskonda pääsemisega või ajaliste piirangute tõttu. Aja teemaga on seotud ka häälte ja tulemuste kiire lugemine. See vähendab valimistulemuste ootamise aega ja välistab ka inimliku eksimuse võimaluse. 

Vähenevad hääletussedelite trükkimise, valimisjaoskondade rentimise ja valimisjaoskonna tööjõu tasustamise kulud. Elektrooniline hääletamine vähendab vajadust paber sedelite ja muude materjalide järele, mis mõnes mõttes aitab säästa loodusvarasid. See meetod võib olla mugavam ka noortele, kes kasutavad internetti rohkem kui täiskasvanud. Tõenäoliselt on siiski ka neid, kes eelistavad hääletada valimisjaoskonnas. 

Samuti on võimalus hääletada kohapeal, minnes konkreetsel päeval valimisjaoskonda. Ka sellel meetodil on mitmeid eeliseid. Näiteks ei sõltu see internetist, see ei ole küberrünnakute all ja on vastupidav tehnilistele tõrgetele.

Vaatlejad saavad jälgida hääletamis- ja loendusprotsessi, mis suurendab läbipaistvust ja usaldust valimiste vastu. Paberkandjal vorme on lihtne kasutada kõigil valijatel, olenemata nende vanusest ja tehnoloogiliste oskuste tasemest. Nende kättesaadavus võimaldab lihtsat auditeerimist ja kontrollimist, mis on oluline tulemuste õiguspärasuse kinnitamiseks. Selline hääletamisprotsess on lihtne ja intuitiivne enamikule inimestele, sealhulgas neile, kes ei ole kaasaegse tehnoloogiaga kursis. Paljud valijad usaldavad aegade jooksul järeleproovitud meetodit, mis suurendab üldist usaldust valimisprotsessi vastu.

Need eelised muudavad paberil hääletamise päris usaldusväärseks valimismeetodiks, eriti kui tehnoloogiline infrastruktuur on piiratud või kui usaldus elektrooniliste süsteemide vastu on madal.

Üldiselt on mõlemal hääletussüsteemil omad eelised ja loomulikult valib igaüks selle meetodi, mida ta usaldab ja mida ta peab kõige mugavamaks. Mul on veel aega mõelda selle üle.

Ingrid Raudsepp, Narva Valimisvalvur

FOTO: SVEN ARBET

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga